Szanowny Shri Ashwini Vaishnaw, Minister Kolei, Komunikacji, Elektroniki i Technologii Informacyjnych w Indiach, na targach IMC 2023 zainaugurował najcieńszy na świecie, bo 160-mikronowy światłowód telekomunikacyjny. Szanowny minister również zespawał dwa włókna światłowodu – prezentując łatwy i skalibrowany proces doskonałego łączenia rdzeni dwóch cienkich jak włos włókien światłowodowych.

Włókno o grubości 160 mikronów zostało opracowane samodzielnie w Centrum Doskonałości STERLITE, dzięki czemu STL jest jedną z pierwszych firm na świecie, które opracowały i opatentowały tę wiodącą w branży technologię.

Nowy produkt spełnia standardy telekomunikacyjne i jest zgodny ze standardem ITU G.657A2. To ogłoszenie następuje po serii innowacji wprowadzonych przez ekspertów ds. badań i rozwoju STERLITE, w tym pierwszego w Indiach wielordzeniowego światłowodu o czterokrotnie większej wydajności, a także pierwszego włókna o grubości 180 mikronów.

Układanie kanalizacji teletechnicznej stanowi ~60% całkowitego kosztu rozmieszczenia światłowodów, co sprawia, że przestrzeń na kanalizację jest cennym zasobem. Konstruktorzy sieci na całym świecie nieustannie dążą do zmniejszenia rozmiaru włókien, aby upakować coraz większą pojemność w dostępnej przestrzeni kanałowej. Światłowód STL o grubości 160 mikronów zrewolucjonizuje wdrażanie, przepustowość i współczynnik ekologiczności sieci dzięki umieszczeniu większej pojemności w ograniczonej przestrzeni w kanalizacji przy użyciu kabla o zmniejszonej średnicy wynoszącej 6,4 mm (~32% redukcji w porównaniu do światłowodu o średnicy 250 mikronów).

Skala wpływu tej innowacji na krajobraz usług szerokopasmowych może być ogromny. Na przykład – w przypadku dużego projektu, takiego jak Bharatnet, w którym Indie muszą wdrożyć kabel światłowodowy o długości ~20 milionów km do 2025 r., użycie światłowodu 160-mikronowego zamiast standardowego światłowodu 250-mikronowego może potencjalnie skrócić czas wdrożenia o ~15%. Umożliwia to zastosowanie mikrokanalizacji o mniejszej średnicy, zmniejszając w ten sposób ślad tworzyw sztucznych w gruncie o ~30%

Więcej o firmie – Sterlite Technologies Ltd:
STL jest wiodącym światowym producentem rozwiązań światłowodowych end2end (włókna, kabel światłowodowy, osprzęt połączeniowy) i firmą oferującą zaawansowane rozwiązania do budowy sieci 5G, obszarów wiejskich, FTTx, przedsiębiorstw i centrów danych.